Kiedy kot zostaje sam. Przegląd zabawek dla kotów domowych.

W: Koty Na: czwartek, maj 24, 2018 Komentarz: 0

Koty to z natury zwierzęta ciekawe świata, dlatego ograniczenie ich terytorium do czterech ścian, może powodować ich frustracje i niezadowolenie. Koty niewychodzące z domu choć mają długie życie, to często jest ono pozbawione przygód i atrakcji.  Dlatego jeśli nasz kot zostaje sam, lub gdy nie możemy poświęcić mu dostatecznej uwagi, postarajmy się, aby w jego otoczeniu nie zabrakło akcesoriów, które urozmaicą jego dzień pod naszą nieobecność.

Potrzeba obserwacji, polowanie, wspinanie się, kontrola z góry swojego terytorium, czy drapanie to zachowania, które leżą w kociej naturze.  Dla kota przebywającego w domu zabawki to nie tylko luksus.  Regularna aktywność fizyczna zapewni zwierzęciu zajęcie i utrzyma go w dobrej kondycji.  Choć koty to zwierzęta ruchliwe z natury, czasami potrzebują zachęty i pobudzenia ich łowczego instynktu. Producenci przygotowują wiele propozycji, spośród których możemy wybierać zabawki i akcesoria dla kotów: te klasyczne z dzwonkiem, pluszowe i sizalowe, tunele z piłkami, drapaki, lasery i wskaźniki a nawet bieżnie-kołowrotki.  Z bogatej oferty zabawek dostępnych na rynku wybraliśmy naszym zdaniem te, które cieszą się największym zainteresowaniem kotów, znajdziecie je w naszym zoologicznym sklepie internetowym.

Przegląd zabawek dla kotów. Klasyczna mysz czy ruchliwa wędka? Czym bawić się z kotem?


Z pewnością zabawką, której nie może zabraknąć na kocim placu zabaw jest mysz.  Pluszowe, sizalowe, na sprężynie, z dzwonkiem (pluszowa mysz z dzwonkiem Trixie) i laserem (mysz z laserowym wskaźnikiem Trixie) z pewnością zachęcą do polowania naszego małego drapieżnika.  Mysz Trixie zamieszczona na platformie ze sprężyną to wielogodzinne zajęcie dla kota. Mysz z wewnętrznym dzwonkiem, to bodziec, któremu żaden kot nie będzie umiał się oprzeć. Zabawki powinny być zrobione z mocnego tworzywa, aby zwierzątko mogło się cieszyć się nimi jak najdłużej. 

Aportowanie piłeczki to nie tylko dobra zabawa dla psa. Z wielu dostępnych propozycji możemy dobrać odpowiedniej wielkości i materiału piłeczki dla kota. Miękkie piankowe, łatwo przemieszczające się piłeczki Trixie zachęcą do biegania każdego czworonoga.

Wskaźnik laserowy Trixie, poruszający się czerwony punkt po ścianie, przyciągnie uwagę zwierzątka, które próbuje złapać przemieszczająca się kropkę. Można wybrać wersję do zamontowania np. na ścianie wówczas kot, może bawić się samodzielnie pod naszą nieobecność.

Pamiętajmy, że wspólna zabawa pogłębia naszą więź z pupilem, dlatego kiedy tylko mamy możliwość poświęcajmy mu chwilę na zabawę. Klasyczna zabawka w kształcie wędki, poruszana przez człowieka zachęca kota do łapania myszy lub rybek (np. Lolo, Trixie), umieszczonej na końcu sznureczka.

Jeśli kot znudzony jest tradycyjnymi wędkami, jego uwagę z pewnością przyciągnie zabawka o uwielbianym przez zwierzęta zapachu kocimiętki.  Firma Lolo przygotowała rybkę o aromacie kocimiętki, który pobudza kota do zabawy i stymuluje jego instynkt łowiecki.

Tunel firmy Lolo to wspaniałe miejsce do schowania, z którego kot obserwuje otoczenie, może się bawić, ale też odpoczywać. Najlepiej wybrać taki, który wykonany jest z szeleszczącego materiału.

Kartonowe pudełka lub specjalny "koci domek" wykonany z wytrzymałej tektury (Laboratorium DermaPharm Dr Seidel) zaspokoją naturalne potrzeby eksploracji u kotów, jednocześnie zapewnią bezpieczną kryjówkę w myśl zasady "widzieć, a nie być widzianym". Koty wybierając swoje kryjówki, szukają miejsc, z których mogą obserwować oraz takich, z których mogą bez trudu uciec. 

W warunkach domowych warto zapewnić zwierzęciu bezpieczne miejsce do zabawy, które spełni wszystkie te kryteria.

Atrakcyjnym torem przeszkód może być dla kota drapak, który jest bardzo istotnym elementem wychowania w taki sposób, aby nie niszczył niepotrzebnie mebli.  Należy pamiętać, że drapanie jest dla kotów naturalne jak oddychanie i dla ich dobrego samopoczucia powinniśmy zapewnić mu odpowiednie miejsce, w które mógłby wbijać pazurki i trochę poszarpać.

Stabilny drapak, pokryty materiałem który spodoba się kotu skutecznie odwróci jego uwagę od naszych mebli. Można zdecydować się na gotowe drapaki z budkami i wygodnymi półkami, ustawione pionowo na szerokiej podstawie lub poziome, w formie pieńków.

Drapak może być miejscem odpoczynku i punktem obserwacyjnym dla naszego kota, dlatego nie ustawiajmy go w kącie, bo zwierzę nie będzie chciało z niego korzystać. Drapaki są często tak estetycznie wykonane, że mogą stanowić element umeblowania pokoju. (np. fantazyjny drapak z liściem Lolo).

Jeśli żadna z zabawek nie jest wystarczająco ciekawa dla naszego kota, spryskajmy ją preparatem z kocimiętką np. Atraktis Dr Seidel. Preparat ten ma przyjemny zapach i jest całkowicie nieszkodliwy dla zwierząt i ludzi. Przeznaczony jest do stosowania m.in. na zabawkach, w celu zwiększania ich atrakcyjności.

Kocie akcesoria czynią życie naszych pupili o wiele ciekawsze, pomagają pokonać nudę, co jest istotne, kiedy zostają same w domu. Rozładowują stres i napięcia i są ważnym elementem zachowania naszych mruczących czworonogów w dobrostanie psychofizycznym.

Przegląd proponowanych przez producentów zabawek i akcesoriów dla kotów uświadamia jak liczna jest to grupa produktów. Każdy kot stanowi przy tym indywidualność, która nie zawsze od razu zainteresuje się nowymi przedmiotami, często dopiero po czasie i wnikliwej obserwacji zabawka staje się atrakcyjna dla naszego pupila.

Kot to zwierzę wybredne, dlatego zadbajmy, aby miau kilka zabawek do wyboru.

 

Komentarze

Zostaw komentarz

Woof